Hakkımızda

1994'te kurulan Oyuncakçılar Derneği üretici, ihracatçı, ithalatçı, toptancı ve perakendecilerden oluşan oyuncak sektörünün tüm aktörlerini ülke genelinde geniş bir platformda bünyesinde toplamayı amaçlıyor.

OYDER, sektörü temsil eden bir sivil toplum örgütü olarak, sanayi ve ticaret hayatında etkinlik kazanmayı, sesini kamuoyunda duyurmayı hedefliyor.

Oyuncak sektörü gelişen ve gelecek vaat eden bir sektör olmakla beraber, yapısında birçok sorun barındırıyor. Önce Sağlık Bakanlığı daha sonra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı uhdesinde bulunan Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği üretici ve ithalatçılara yeni sorumluluklar yüklüyor.

Üreticilerimiz, diğer sektörlerdeki üreticilerimizin yaşadığı pahalı enerji, işçilik, vergi vs. sorunlarına ek olarak sektörün özelliğinden dolayı sürekli yeni model üretme bunlarla ilgili tasarım, kalıp maliyetleri gibi sorunlar yaşamaktadır.

İthalatçılar, ithalat mevzuatında sık yapılan değişiklikler nedeniyle, ithalatlarının devamlılığını sağlamakta güçlük çekiyor. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de sektör ithalata dayalı bir sektördür.

Maliyetlerin artması ve yükselen fiyatlar nedeniyle toptancı ve perakendeciler ise hiçbir destek almadan, hayatta kalma ve sektörü büyütme çabası veriyor.

Büyüme Kaçınılmaz

Oysa Türkiye, 18 milyon 14 yaş altı çocuk nüfusuyla oyuncak sektörünün gelişmesi için büyük fırsatlar sunuyor. Oyuncak sektörü bugünkü büyüklüğünün beş katı olmalıdır. Ülkemizde çocuk başına yıllık oyuncak tüketiminin 25 dolar seviyesindedir. Bu miktar Avrupa Birliği ülkelerinde yılda 250 - 500 dolar arasındadır.

OYDER üretici, ithalatçı, toptancı ve perakendecilerimizin sorunlarına ortak bir platformda çözüm bulmaya çalışmaktadır.

Aynı zamanda çocuklarımızın eğlenmesi yanında kişiliklerini geliştiren, kabiliyetlerini ortaya çıkaran, eğitici ve güvenli oyuncaklara sahip olmasını sağlamak amacındadır.


© 2017 Copyright Oyder Oyuncakçılar Derneği
Bu sitenin e ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.